“Bombicat e famshme ideale për çdo moment”
Përbërësit
300 gr. keksa të bluar,
180-200 gr. sheqer,
200 gr. margarin,
200 gr. miell kokosi,
150 gr. çokollatë,
100 ml. qumësht.
Për lyerje:
Miell kokosi apo çokollatë gatimi (sasia sipas dëshirës).
Përgatitja:
Në tenxhere hedhim qumështin,margarinin,çokollatën dhe sheqerin i lëjm në temperaturë
mesatare. Kur masa të jetë shkrirë plotësisht e largojmë nga zjarri dhe e lëjm të ftohet pak.
Në një enë të thellë qesim biskotat e bluara dhe miellin e kokosit pastaj ja shtojm masën e
lëngshme dhe përziejm deri sa masa të bëhet homogjene. Fillojmë i formojmë toptha me

madhësi sipas dëshirës. Krejt në fund i lyejm me çokollatë të shkrirë ose me miell kokosi.I
vendosim në frigorifer dhe i shërbejmë mbas 4 ore.

sqAlbanian